Přestože se snažím, aby byl Jazykový zpravodaj zajímavý vždycky, málokdy se mi to podaří tolik jako minulý pátek. Tématem byly kurzy, které lze navštěvovat zdarma. A tak jsem se rozhodla vložit informace ze zpravodaje taky na web.
Kurzy zdarma často vedou dobrovolníci nebo začínající učitelé, kteří potřebují praxi. Nezahrnula jsem informace o online kurzech zdarma, kterých je na internetu mnoho, a vy si je můžete snadno dohledat sami.
- Letitou tradici mají v Praze kurzy katalánštiny v Celetné.
- Bezplatné kurzy rumunštiny pořádá Rumunský kulturní institut.
- Překvapivě ani ČVUT nezůstává pozadu a podporuje studentskou výměnu organizací jazykových kurzů, které vedou cizí studenti. Hledejte International Student Club na ČVUT.
- Dokonce je možné navštěvovat i kurzy angličtiny zdarma a to zejména tam, kde poskytují lektorskou certifikaci a potřebují pro svoje studenty učitelství tak trochu pokusné králíky. Zkuste mrknout třeba sem nebo sem.
- U menších jazyků také nebývá těžké infiltrovat se mezi vysokoškolské studenty na filozofických fakultách. Hledejte v kolonce nepovinné předměty. Na FF UK je tak letos možné navštěvovat například lužickou srbštinu.
- Ve Zlíně je možné navštěvovat kurzy čínštiny zdarma.
- Bezplatné jazykové kurzy v Mostě vypisuje Europe Direct Most.
- Jazykové kurzy zdarma nebo za symbolickou cenu také pořádají některé církve, například zde.
- V souvislosti s vydáním učebnice makedonštiny připravujeme v prostorách nakladatelství také bezplatný kurz makedonštiny – sledujte tyto stránky nebo Facebook Jazykového koutku.
Většina z uvedených kurzů začíná v prvním říjnovém týdnu. Pokud na stránkách nenacházíte aktuální informace, kontaktujte organizátory, někdy prostě jen trvá, než se věci dostanou na web. Věřím, že společně tento seznam budeme stále rozšiřovat, budu vděčná především za informace z regionů, protože pražské tamtamy mají přece jen svá omezení.
Víte také o nějakém kurzu, který lze navštěvovat zdarma? Dejte mi prosím vědět na luciegramelova@gmail.com.