- Řečtina, to je hlavně pohoda, je to způsob, jak si navodit léto i v zimě. Stačí otevřít učebnici řečtiny nebo pustit film s řeckou tematikou, a jste zase zpátky v Řecku.
- Řečtina je krásný a na poslech příjemný jazyk. Díky odlišnostem v přízvuku je řečtina celkově melodičtější než čeština. Zní nám příjemně také díky přítomnosti několika hlásek, které čeština nezná – zejména θ a δ, které se sice přepisují jako th a dh, ale ve skutečnosti se jedná o mezizubní hlásky ne nepodobné těm, které znáte z angličtiny. Pokud jste mluvenou řečtinu nikdy neslyšeli, tak tady je malá ukázka.
- Řečtina se skrývá ve spoustě cizích slov. Kardiologie je z řeckého καρδιά /kardhiá/ „srdce“, arachnofobie zase z řeckého αράχνη /aráchni/ „pavouk“ a seismologie pochází z řeckého σεισμός /sismos/ „zemětřesení“. A takových slov, která už teď vlastně znáte, jsou stovky.
- Když jsem se začala učit řecky, bylo mi patnáct a vůbec nebylo jednoduché sehnat dobré studijní materiály. Je fascinující, jak se doba za dvacet let změnila. Dnes už nepotřebujete ani lektora, ani knihu, a můžete se řecky učit z pohodlí domova ze spousty materiálů, které jsou navíc často dostupné zdarma (více v článku Řečtina – kde studovat na internetu).
- Řečtina sice nepatří mezi světové jazyky – vlastně vám musím narovinu říct, že jí mluví „pouze“ 13 milionů lidí – přesto ale Řeky potkáte snad všude. Početné řecké komunity najdete v Americe, v Kanadě, v Evropě, v Německu, v Austrálii… Pravděpodobnost, že při svých cestách po světě narazíte na Řeka, je opravdu vysoká!
- Pokud se učíte řecky, učíte se také nové písmo. Na začátku vám může připadat složité, ale brzy zjistíte, že narážíte na spoustu písmenek, která už znáte. Třeba z matematiky nebo z fyziky. Takže je to sice nové písmo, ale vlastně tak trochu zadarmo (více v článku Jak se naučit číst řecky).
- My Češi jakožto suchozemci milujeme moře. Věděli jste, že Řecko má dva tisíce ostrovů? No dobře, obydlených jich je jen dvě stě a český turista se běžně dostane jen na několik desítek z nich, je to ale svět, na jehož prozkoumání snad lidský život ani nestačí. Vezměte si, že jen abyste poznali všechny obydlené ostrovy, museli byste po dobu dvaceti let navštívit každé léto deset ostrovů!
- Přiznejme si to, pomalu se vzdalujeme od lingvistiky, tak proč nezmínit i řeckou kuchyni, která patří k jedněm z nejzdravějších na světě? Učení přes recepty a vaření patří k oblíbeným způsobům poznávání toho jazyka. Pro začátek vás můžeme odkázat na stránky celebrity mezi řeckými kuchaři. Akis Petretzikis byl prvním výhercem řecké kuchařské soutěže MasterChef a zejména mezi studentkami řečtiny je velice oblíbený 🙂
předchozí článek: Pro lektory a překladatele – rozcestník
následující článek: Marketing pro lamy