Taky koketujete s myšlenkou napsat a vydat knihu, učebnici, slovník? Pak určitě budete potřebovat číslo ISBN. Tu a tam sice začínající autory napadne, že se bez čísla ISBN obejdou, ale to rozhodně nedoporučuju. Získat ISBN není nic složitého a výhody rozhodně převažují!
Co je ISBN?
ISBN je číselný kód pro jednoznačnou identifikaci na knižním trhu (viz obrázek). Zkratka znamená International Standard Book Number.
- vstup do systému ISBN je dobrovolný; číslo ISBN lze přidělit i jednorázově bez vstupu do systému
- výhody ISBN – zvyšuje povědomost o vaší publikaci, podle katalogu objednávají knihovny, a přidělený čárový kód je klíčový pro spolupráci s knihkupectvími
- rozhodnete-li se do systému ISBN registrovat, při první návštěvě v Národní agentuře ISBN (pozor ne v Klementinu, ale v Hostivaři) vám přidělí deset čísel pro deset publikací (nebo pro další vydání, protože každé další vydání musí mít nové ISBN, neplatí to pro dotisky)
- další čísla si lze vyžádat i e-mailem
- vstup do systému je možný a) osobně v Národní agentuře ISBN (podmínky zde), b) online(podmínky zde). Součástí je instruktáž (zhruba na hodinu). Pokud jste z Prahy a okolí, je rozhodně rychlejší si zajet do Hostivaře. Korespondenčně to trvá zhruba týden a je třeba projít testem (který na místě neděláte).
- kontakt: Mgr. Drnovcová, 221 663 173, není nutné domlouvat schůzku, úřední hodiny pro zápis do systému jsou každý den 9-11 a 14-16. Adresa: Sodomkova 1146/2, 120 00 Praha
- s sebou potřebujete POUZE kopii Výpisu z živnostenského rejstříku, kde je uvedeno: Vydavatelské činnosti, polygrafická výroba…
PRO REGISTROVANÉ NAKLADATELE:
- ISBN přidělíte knize Vy a nahlásíte ho také do tiskárny, kde podle něj knize vytvoří čárový kód
- stejné ISBN může mít jen dotisk, každé další vydání má jiné ISBN, stejně tak různé varianty knihy (například s CD a bez CD) musí mít odlišná ISBN; v případě e-booků má každý formát (MOBI, EPUB, PDF) jiné ISBN
- ohlašovací lístek (adresa je dole) je vhodné vyplnit ještě před vytištěním knihy, jednak si zajistíte místo v OK (Ohlášené knihy) a jednak se zkontroluje správnost ISBN
PRO VŠECHNY:
- máte povinnost roznést/ rozeslat tzv. povinné výtisky (5 výtisků: 2 do NK, 1 Moravská zemská knihovna, 1 Vědecká knihovna v Olomouci a 1 do regionální krajské knihovny, v případě pražských nakladatelů Městská knihovna v Praze)
- máte povinnost oznámit vydání knihy 17 knihovnám, adresy knihoven jsou zde.
Zákon o neperiodických publikacích ukládá vydavateli tyto povinnosti:
- povinné výtisky
- nabídková povinnost
- povinné údaje v knize (je tam přesně vyjmenováno, co musí být v tiráži)
Povinnosti vyplývající ze vstupu do systému ISBN:
- číslovací povinnost
- ohlašovací povinnost
- aktualizační povinnost (třeba nahlásit, že jste se přestěhovali)
Zde je Příručka uživatele ISBN na webu Národní knihovny.
Zde je Adresář nakladatelů NAK.
Tiráž by měla být vzadu (český úzus), může být i vpředu (angloamerický způsob). ISBN by mělo být uvedeno vzadu i vpředu (měl by to být poslední vytištěný údaj na stránce a přiměřeně výrazně) plus by mělo být číslo ISBN uvedeno na čárovém kódu. Tiráž by měla obsahovat:
- název díla
- jméno autora
- obchodní jméno a sídlo vydavatele
- u fyzických osob trvalé bydliště
- rok 1. vydání
- u přeložených děl : původní název a označení vydání, nositel autorských práv
- jméno a sídlo výrobce, tiskárny
- rok výroby
Formulář pro ohlášené knihy je zde. Je dobré vyplnit těsně před tím, než jde kniha do tisku.